portfolio

Audiobook – „Obudzone wspomnienia”

Wydanie 3 płytowego audiobooka autorstwa Iwana Kulika. Tłumaczenie: Katarzyna Opalińska. Książkę czyta Witold Łuczyński, nagranie zrealizował Tomasz Podwysocki, muzyka - Karolina Kowalczewska

„Mistrz i Małgorzata” – nowe wydanie

Czeskie wydawnictwo Rybka Publishers wydało nową ilustrowaną edycję jednej z najsłynniejszych powieści rosyjskich, zawierająca prawie dwieście obrazów autorstwa malarza Iwana Kulika

Wschód i zachód – wernisaż

W "Nowej Gdyni" (Zgierz, ul. Sosnowa 1) w dniu 16.06.2018 r. odbyło się otwarcie wystawy prac Iwana Kulika. Na wernisażu wystąpił akordeonista Maksymilian Pelczarski a wystawę poprowadził Piotr Grobliński. Pełna relacja z otwarcia na http://sngkultura.pl/2018/06/wernisaz-iwana-kulika/. Prace będzie można oglądać do końca wakacji.

VIII Edycja Kolacji Charytatywnej „Przyjaciele Gotują”

4 czerwca 2016 r. odbyła się VIII Edycja Kolacji Charytatywnej "Przyjaciele Gotują" z udziałem Ewy Wachowicz - "Kulinarny Flirt z Ewą Wachowicz". W uroczystej kolacji wzięło udział ponad 300 gości - znane postaci ze świata sportu, kultury i show biznesu. Ważnym punktem programu imprezy była licytacja przedmiotów przekazanych przez znane osoby. Wśród licytowanych eksponatów znalazły się obrazy autorstwa Iwana Kulika - jeden z nich, pt. „Mały Książe”, został wylicytowany za najwyższą kwotę wieczoru - 150 tys. zł.
Wydarzenie organizowane jest przez łódzkie Stowarzyszenie „Przyjaciele Świata”.

Relację z wydarzenia znaleźć można m.in. na ddlodz.pl.

Promocja 2 tomów opwiadań Iwana Kulika

13 maja 2013 r. w Akademickim Ośrodku Inicjatyw Artystycznych w Łódź odbył się wernisaż Iwana Kulika połączony z promocją 2 tomów opowiadań jego autorstwa:  „Ziarna i plewy” - tom I oraz „Gwiezdny pył” -  tom II. Wystawa była współorganizowana przez Galerię Adi Art. Spotkanie poprowadził Piotr Grobliński.

Akademicki Ośrodek Inicjatyw Artystycznych
ul. Zachodnia 54/56, Łódź

Galeria „krótko i węzłowato…” – Iwan Kulik malarstwo

16 grudnia 2012 roku w galerii malarstwa "krótko i węzłowato..." - w pałacyku należącym do Wydziału Inżynierii Procesowej i Ochrony Środowiska Politechniki Łódzkiej, odbył się wernisaż wystawy ilustracji Iwana Kulika. Wydarzeniu towarzyszył minikoncert Krzysztofa Raczyńskiego.

Wernisaż wystawy: 16 grudnia 2012 r., godz. 16:00
Galeria "krótko i węzłowato..."
Pałacyk I p., Katedra Inżynierii Bezpieczeństwa Pracy PŁ
Łódź, ul. Wólczańska 213

„Gwiezdny pył” – tom II

W grudniu 2012 roku ukazał się 2. tom opowiadań Iwana Kulika pt. „Gwiezdny pył”. Wydawnictwo: Galeria Adi Art w Łodzi.
"Planowaliśmy drugi tom opowiadań Iwana przygotować podobnie do pierwszego - zamieścić w nim 2, 3 lub 4 opowieści o ludziach i zdarzeniach z czasów młodości Iwana, przeżytych w Ukraińskiej Socjalistycznej Republice Radzieckiej. Wybór padł między innymi na opowiadanie „Przylot samolotu do Liaszcziwki”, które w miarę opracowywania zaczęło się nagle rozrastać, aż między czerwcem a listopadem tego roku osiągnęło ponad sto stron, czyli objętość wystarczającą do wypełnienia całego drugiego tomu. Opowiadanie zmieniło w trakcie jego pisania i tłumaczenia tytuł na „Gwiezdny pył” i, dość nieoczekiwanie, jego głównym bohaterem został człowiek praktycznie nieznany osobiście Iwanowi - Kuźma Iwanowicz Żuk, pierwszy przewodniczący kołchozu w Liaszcziwce, urodzony w 1895 roku. Akcja opowiadania rozgrywa się w latach 1920 - 1970. Dzieje się poza obrębem domu rodzinnego Iwana, czyli brak w nim bezpośrednich relacji i reakcji rodzinnych. Raz tylko włącza się komentarzem zazwyczaj milczący dziadek Iwana, Pawło Kulyk, a w podsumowaniu Iwan zamieścił komentarz swojego ojca".

Katarzyna Opalińska

Promocja książki „Ziarna i plewy”

9 listopada 2012 r. w Domu Kultury w Łęczycy odbyła się promocja książki Iwana Kulika pt. "ZIARNA I PLEWY". Wieczór literacki połączony był z prezentacją prac malarskich autora. Podczas imprezy można było nabyć wyżej wymienioną książkę oraz książkę "Mistrz i Małgorzata" Michaiła Bułhakowa z ilustracjami Iwana Kulika. Wystawa ilustracji do tej książki prezentowana była w Domu Kultury w lutym 2012 r.
Fotorelację z wydarzenia udostępnia Dom Kultury w Łęczycy.

Wieczór literacki

27 kwietnia 2012 roku o godz. 19.00 w Galerii Adi Art w Łodzi odbył się wieczór literacki oraz wernisaż wystawy Iwana Kulika. Podczas wieczoru literackiego odczytany został fragment opowiadań ze zbioru „Ziarna i plewy”, jednocześnie zaprezentowane zostały gwasze stworzone przez Iwana Kulika, które towarzyszą (tym razem) jego literaturze.

Iwan Kulik, Opowiadania
„Ziarna i plewy” - tom I oraz „Gwiezdny pył” -  tom II
"Przygotowując notkę autobiograficzną dla galerii Adi Art, zaczął zapisywać stosy kartek, a jego życie przyjmowało formę kolejnych opowiadań sięgających do Ukrainy z XVIII i XIX wieku. Wracał do historii swojej babci Hali Kulyk, które przeplatał z mitami znad Dniepru i legendami z kręgu kozaczyzny. W ten sposób powstały niezwykłe opowiadania zapisane cyrylicą, później spisane przez Katarzynę Opalińską i ostatecznie wydane przez galerię Adi Art w postaci zbioru dwóch tomów opowiadań pt. „Ziarna i plewy” i „Gwiezdny pył”. Iwan Kulik, po bardzo pozytywnych doświadczeniach w ilustrowaniu książek (m.in. ilustracje do „Mistrza i Małgorzaty” Michaiła Bułhakowa, „Folwarku zwierzęcego” Georga Orwella oraz do „Don Kichota” Miguela de Cervantesa), postanowił, że jego opowiadania również powinny być opatrzone komentarzem malarskim. Gwasze towarzyszące jego książkom przedstawiają Kozaków, postacie mityczne oraz wydarzenia historyczne przemieszane w fikcji literacko-malarskiej".
Galeria Adi Art w Łodzi
ul. Piotrkowska 60

Wystawa w Muzeum Regionalnym w Łęcznej

28 maja 2009 r.  w Muzeum Regionalnym w Łęcznej odbyło się otwarcie wystawy prac Iwana Kulika "Don Kichot". Otwarciu wystawy towarzyszył koncert muzyki flamenco w wykonaniu zespołu Por Fiesta.

Wernisaż wystawy: 28 maja 2009 r. o godz. 15.00
Muzeum w Łęcznej
ul. Bożnicza 19, Łęczna

Wernisaż w Galerii Sztuki Współczesnej w Olsztynie

Od 26 marca do 3 maja 2009 roku w Galerii Sztuki Współczesnej w Olsztynie można było zobaczyć wystawę Iwana Kulika pt. "Mit i realizm". Była to pierwsza w Olsztynie prezentacja malarstwa ukraińskiego artysty, który od 1990 roku mieszka i tworzy w Polsce. Fotorelację z wydarzenia zobaczyć można na Olsztyn24.

Wernisaż wystawy: 26 marca 2009, godz. 17:00
Galeria Sztuki Współczesnej BWA
Aleja marsz. Józefa Piłsudskiego 38, 11-041 Olsztyn  

„Iwona i Przyjaciele”

W czerwcu 2009 roku odbyła się wspólna Wystawa Iwony Kulągowskiej i Iwana Kulika z cyklu "Iwona i przyjaciele".

Wernisaż wystawy: 6 marca 2009 r., godz. 18:00
Galeria 8 PLUS
Ul. Sapieżyńska 8, 00-215 Warszawa

Wystawa w Krakowie

12 grudnia 2008 odbył się wernisaż wystawy malarstwa Iwana Kulika zorganizowany przez Jagiellońskie Towarzystwo Kulturalno-Oświatowe "Klub Jagielloński" oraz Wyższą Szkołę Europejska im. Ks. Józefa Tischnera.

Współpraca z galerią 4Beauty

W 2008 roku Iwan Kulik nawiązał współpracę z galerią internetową 4Beauty - www.4beauty.com.
4 grudnia 2008 roku w XIX-wiecznym Pałacu Sobańskich w Warszawie odbył się pierwszy wernisaż internetowej Galerii Sztuki 4Beauty. Ponad 100 znamienitych gości ze świata biznesu, sztuki i mediów podziwiało malarstwo współczesne autorstwa czworga artystów współpracujących z galerią, w tym m.in. Iwana Kulika.
Fotorelację z wydarzenia zobaczyć można na stronie 4Beauty.

„Mity i realizm”

W dniach 2 -22 października 2008 trwała wystawa malarstwa Iwana Kulika pt. "Mity i realizm". Organizatorem wystawy była Państwowa Galeria Sztuki w Sopocie. Więcej info. na stronie Galerii Triada.

Wernisaż wystawy: 2 października 2008
Galeria Triada
ul.Piwna 11/12, 80-831 Gdańsk

I Zamojskie Biennale Sztuki

28 września w salach wystawowych Muzeum Zamojskiego rozpoczął się wernisaż wystawy pokazującej dorobek I Zamojskiego Biennale Sztuki inspirowanego poezją Bolesława Leśmiana – “Malinowy chruśniak”. Na wystawie zaprezentowano 96 prac autorstwa 29 twórców, w tym Iwana Kulika. Bienale zorganizowane zostało przez Zamojskie Towarzystwo "Renesans", przy współudziale Muzeum Zamojskiego i wsparciu finansowym Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Wernisaż wystawy: 28 września 2007, godz. 16:00
Muzeum Zamojskim
ul. Ormiańska 30, 22-400 Zamość  

FESTIWAL WIELOKULTUROWY ZGIERZ

W ramach Festiwalu Wielokulturowego Zgierz zorganizowano wystawę malarstwa Iwana Kulika w Galerii Miejskiego Ośrodka Kultury.

Wernisaż wystawy: 17 września 2007, godz. 17:00-18:00
MOK
ul. Mielczarskiego 1, 95-100 Zgierz

Aukcja w Pałacu Poznańskiego

16 kwietnia 2007 r. w Pałacu Poznańskiego w Łodzi odbyła się charytatywna aukcja dzieł sztuki Iwana Kulika. Obrazy licytowano na rzecz dzieci leczących się w Klinice Transplantacji Szpiku, Onkologii i Hematologii Dziecięcej we Wrocławiu.

„Judaika” – wystawa obrazów olejnych

W kwietniu 2007 roku odbyła się kolejna wystawa Iwana Kulika w Akademickim Ośrodku Inicjatyw Artystycznych w Łodzi.

Wernisaż wystawy: 2 kwietnia 2007, godz. 18:00
Akademicki Ośrodek Inicjatyw Artystycznych
ul. Zachodnia 54/56, Łódź

„Mistrz i Małgorzata” – wystawa grafik

Dwie wystawy grafik, które wykorzystane zostały jako ilustracje przepięknego wydania „Mistrz i Małgorzata” Michaiła Bułhakowa, odbyły się w: Teatrze Nowym w Łodzi oraz przestrzeniach restauracji Krasnodwór w Warszawie (ul. Kocjana 70).

„Don Kichot” – wystawa gwaszy Iwana Kulika

Wystawa "Don Kichot" - wystawa gwaszy Iwana Kulika w Akademickim Ośrodku Inicjatyw Artystycznych w Łodzi.

Wernisaż wystawy: 23 stycznia 2007, godz. 18:00
Akademicki Ośrodek Inicjatyw Artystycznych
ul. Zachodnia 54/56, Łódź  

„Fascynacje literackie”

W ramach łódzkiego Festiwalu Dialogu Czterech Kultur w dniach 24 sierpnia - 1 października 2006 r., w Miejskiej Galerii Sztuki - Galerii Bałuckiej, odbyła się wystawa pt. „Fascynacje literackie". Na wystawie można było obejrzeć 17 obrazów olejnych na płótnie, tematycznie związanych z europejską literaturą (Don Kichot, Mały Książę), historią (Napoleon, Joanna d’Arc), ale także mitologią (Porwanie Europy) oraz kulturą europejską (corrida, karnawał wenecki).

Wernisaż wystawy: 8 wrześnie 2006 r., godz. 17:00
Miejska Galeria Sztuki - Galeria Bałucka
ul. Stary Rynek, 2 91-438 Łódź        

„Wspomnienia o zapomnianych”

W dniach 5-10 września 2006 roku w Warszawie odbyła się kolejna, trzecia już edycja Festiwalu Kultury Żydowskiej Warszawa Singera. W ramach Festiwalu, w galerii Austriackiego Forum Kultury, odbyła się wystawa organizowana przez Fundację Shalom - „Wspomnienia o zapomnianych" - malarstwo Iwana Kulika. Piosenki żydowskie śpiewa Izabella Rzeszowska.

Wernisaż wystawy: 7 września 2006 r., godz. 17:00
Austriackie Forum Kultury w Warszawie
ul. Próżna 8, 00-107 Warszawa

„Vino della Pace”

W 2001 roku Iwan Kulik został zaproszony przez znaną włoską winnicę Cormons do zaprojektowania etykiety na "Vino della Pace".